Create an account to track your scores
and create your own practice tests:
Test: SAT Math
1. | Sally spent $5.75 on pens and pencils for school. Each pencil cost 25 cents, and each pen cost 50 cents. If the number of pens Sally bought is one more than the number of pencils she bought, how many pencils and pens did she buy altogether?
|
Noah
Certified Tutor
Certified Tutor
Bard College, Bachelors, Philosophy and Creative Writing (Dual Major). Sarah Lawrence College, Master of Fine Arts, Creative ...
SAT Math Tutors in Top Cities:
Atlanta SAT Math Tutors, Austin SAT Math Tutors, Boston SAT Math Tutors, Chicago SAT Math Tutors, Dallas Fort Worth SAT Math Tutors, Denver SAT Math Tutors, Houston SAT Math Tutors, Kansas City SAT Math Tutors, Los Angeles SAT Math Tutors, Miami SAT Math Tutors, New York City SAT Math Tutors, Philadelphia SAT Math Tutors, Phoenix SAT Math Tutors, San Diego SAT Math Tutors, San Francisco-Bay Area SAT Math Tutors, Seattle SAT Math Tutors, St. Louis SAT Math Tutors, Tucson SAT Math Tutors, Washington DC SAT Math Tutors
Popular Courses & Classes
SAT Courses & Classes in New York City, SSAT Courses & Classes in New York City, SSAT Courses & Classes in Houston, ACT Courses & Classes in Miami, ACT Courses & Classes in Atlanta, SSAT Courses & Classes in Chicago, SSAT Courses & Classes in Boston, GRE Courses & Classes in Atlanta, Spanish Courses & Classes in Boston, MCAT Courses & Classes in Denver
