Create an account to track your scores
and create your own practice tests:
Test: High School Math
1. | Two pizzas are made to the same dimensions. The only difference is that Pizza 1 is cut into pieces at 30° angles and Pizza 2 is cut at 45° angles. They are sold by the piece, the first for $1.95 per slice and the second for $2.25 per slice. What is the difference in total revenue between Pizza 2 and Pizza 1? |
–$5.40
–$2.70
$0
$5.40
$2.70
Popular Subjects
GRE Tutors in New York City, Spanish Tutors in Dallas Fort Worth, SAT Tutors in Miami, Biology Tutors in Houston, GMAT Tutors in San Francisco-Bay Area, Chemistry Tutors in Atlanta, Calculus Tutors in San Diego, Algebra Tutors in Washington DC, SSAT Tutors in Los Angeles, ISEE Tutors in Miami
Popular Courses & Classes
SAT Courses & Classes in San Diego, MCAT Courses & Classes in Philadelphia, GRE Courses & Classes in San Diego, GMAT Courses & Classes in San Diego, GMAT Courses & Classes in Seattle, SSAT Courses & Classes in Washington DC, SAT Courses & Classes in Dallas Fort Worth, ISEE Courses & Classes in Philadelphia, Spanish Courses & Classes in Denver, Spanish Courses & Classes in San Francisco-Bay Area
Popular Test Prep
SAT Test Prep in Phoenix, ISEE Test Prep in Dallas Fort Worth, GMAT Test Prep in Los Angeles, ACT Test Prep in Washington DC, GRE Test Prep in Miami, ISEE Test Prep in Philadelphia, SAT Test Prep in San Diego, LSAT Test Prep in Phoenix, MCAT Test Prep in San Diego, GRE Test Prep in San Diego
