Test: SAT Math

1.

The cost of manufacturing a single teddy bear is $6.25. A teddy bear company sells 200 bears for $1750. What is the profit percentage per single bear?

60%

28%

140%

72%

40%

1/10 questions

0%
Learning Tools by Varsity Tutors