Test: GRE Math

1.

To promote a new ice cream flavor, an ice cream parlor is selling their $1.29 cones at 70% of the original price. Approximately how much will be saved by buying 4 of their cones?

$.90

$1.29

$3.16

$3.20

$1.56

1/15 questions

0%

Tired of practice problems?

Try live online GRE prep today.

1-on-1 Tutoring
Live Online Class
1-on-1 + Class
Learning Tools by Varsity Tutors